U082C S Androidem v nebezpečném světě

Vyučující

Ing. Ivo Šmejkal, centrum informatiky (e-mail: ivo@vse.cz)

Charakteristika

Inspirací pro tento kurz se stal materiál Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), který byl primárně určen pro účastníky Olympijských her v Pekingu v roce 2022 pod názvem Cestujte (kyber)bezpečně: doporučení pro cesty do zahraničí. Zde je v deseti bodech popsáno, co máte učinit před cestou a pak následně na cestě. Přesto, že materiál je určen pro cestování v Číně, najde však uplatnění pro cesty do řady dalších zemí zejména s autoritářskými systémy vládnutí a do jisté míry i pro cestování do zahraničí obecně. V materiálu najdeme řadu doporučení ve smyslu, co máme učinit, ale jen minimálně se dozvíte, jak to máme učinit. A to je právě obsahem tohoto kurzu.  Kurz je navíc doplněn některými dalšími doplňky, které přímo i nepřímo souvisí se současnou bezpečnostní situací ve světě.

Výsledky učení

Kurz je primárně určen posluchačům, kteří umí telefon či tablet a Androidem běžně používat, ale nikdy je moc nezajímaly otázky bezpečnosti uložených dat a komunikace. Absolventi kurzu by měli být schopni používat svá mobilní zařízení tak, aby zbytečně neriskovali ztrátu či zneužití své identity a svých dat v „nebezpečném“ světě.

Osnova

 1. Metody zabezpečení zařízení a vybraných komunikačních služeb (e-mail,  komunikační aplikace). Dvou faktorová autentizace.
 2. Aktualizace operačního systému a instalovaných aplikací.
 3. Metody zálohování důležitých dat.
 4. Omezení pro stahování neznámých či zranitelných aplikací, revize oprávnění vybraných aplikací.
 5. Pravidla používání veřejných WiFi sítí.
 6. Komunikace přes VPN (Virtual Private Network).
 7. Komunikace prostřednictvím aplikací podporující tzv. „end to end“ šifrování.
 8. Práce se správcem hesel.
 9. Jak být anonymní na internetu.
 10. Satelitní navigace funguje i bez internetu.
 11. Nebezpečí technik sociálního inženýrství.
 12. Napájení mobilního zařízení z Powerbanky nebo solárního panelu.