U057 Zoner Photo Studio 2 – editace

Vyučující

Ing. Hana Krohová (e-mail: hana.krohova@seznam.cz)

Zaměření předmětu

Výuka navazuje na osnovy předcházejícího kurzu Zoner Photo Studio 1 – editace. Hlavní část je věnována dalším metodám, postupům a nástrojům určeným pro editaci digitální fotografie na počítači v programu Zoner Photo Studio.

Součástí kurzu je i tzv. „digitální Foto-poradna“, kde budou mít studenti možnost prezentovat své upravené fotografie a vyučující spolu s posluchači je následně metodou pozitivní kritiky okomentují na přednášce.

Předpoklady pro studium

Předpokladem pro studium je úspěšné zvládnutí předmětu U056 Zoner Photo Studio 1 – editace a dobrá znalost základů práce na PC, např. kopírování ev. přesun souborů mezi složkami apod. nebo samostudiem v rozsahu kurzu.

Dále se předpokládá, že student má možnost domácí práce s programem Zoner Photo Studio na vlastních fotografiích a na PC včetně připojení na Internet.

Výsledky učení

Po úspěšném absolvování budou studenti schopni nabytými znalostmi sami editovat digitální fotografie v programu Zoner Photo Studio X, ev. tyto znalosti použít i v jiných editačních programech.

Obsah

 1. Další nástroje pro editace fotografií – křivky I, odstraňování šumu, filtry, otáčení fotografie…
 2. Rychlé úpravy a rychlé filtry.
 3. Úprava zřetelnosti vs. úprava ostrosti.
 4. Úprava teploty barev.
 5. Práce s nástroji pro výběr – laso, polygonové laso, magnetické laso, kouzelná hůlka…, uložení výběru, ostatní možnosti práce s výběry.
 6. Sytost a živost.
 7. Rozostřené pozadí/popředí okolo objektu.
 8. Lokální zesvětlení a ztmavení.
 9. Kruhový filtr.
 10. Štětcový filtr.
 11. Formáty grafických souborů se zaměřením na digitální fotografii – JPEG, RAW, DNG, TIFF – jejich výhody a nevýhody.
 12. Vkládání textu, symbolů a tvarů.
 13. Získání obrázků z vnějších zdrojů – karta, flash, scan… pomocí ZPS.
 14. Správný postup při editaci fotografie.

Poznámka

Pro zapsané studenty do tohoto předmětu existuje možnost získat nejnovější verzi programu Zoner Photo Studio s významnou slevou.