U036 Španělština 1

Vyučující

Zaměření předmětu

Předmět je určen pro mírné začátečníky. Cílem tohoto předmětu je získání a rozvíjení základních dovedností v gramatice a jednoduché konverzaci v běžných situacích v rámci probírané jazykové úrovně.

Výsledky učení

Po úspěšném absolvování předmětu budou studenti schopni dorozumět se jednoduchým způsobem v základních situacích dle rozsahu probírané gramatiky a tematických okruhů.
Komunikace bude cíleně zaměřena na běžnou konverzaci a bude koncipována tak, aby s prostudovanou základní gramatikou studenti byli schopni v jednoduché konverzaci: popsat svůj denní program a oblíbené aktivity, vyjádřit čas a hodiny a promluvit o Španělsku a o počasí a ročních obdobích, promluvit o své rodině a rodinných vztazích, jít nakoupit do různých typů obchodů a promluvit o typické kuchyni ve Španělsku a České republice, aj. Tato úroveň zahrnuje lekci Repaso I – lekce 10.

Obsah předmětu

1. Opakování do lekce 7: slovesa SER,ESTAR,Hay; časování sloves pravidelných a nepravidelných.
  2. Opakování do lekce 7 – slovesa zvratná a konverzace na probraná témata.
  3. Gramatika: Zájmena ukazovací a tázací.
  4. Gramatika: Nepravidelné sloveso PONER a sloveso s hláskovou změnou PEDIR.
  5. Gramatika: Užití mucho, poco, bastante, demasiado, suficiente.
  6. Gramatika: Základní číslovky od 200 do miliardy.
  7. Gramatika: Nepřízvučné tvary osobních zájmen ve 3. a 4. pádě. Tvary zájmen osobních po předložkách.
  8. Gramatika: Stupňování přídavných jmen a porovnávání na všech 3 stupních. Kombinace osobních zájmen nepřízvučných.
  9. Tematické okruhy: Espaňa – comunidades autónomas, información general, Qué tiempo hace/ El clima.
  10. Tematické okruhy: Familia – relaciones familiares.
  11. Tematické okruhy: Móda – nakupování oblečení a bot.
  12. Tematické okruhy: De compras – typy obchodů a zboží.
  13. Tematické okruhy: En el mercado – compramos los alimentos, Cocina espaňola, Recetas tradicionales.

Literatura

• Macíková, O. – Mlýnková, L.: Nová učebnice současné španělštiny (vhodní u pro samouky) 1. díl. Brno, Edika 2019. ISBN 978-80-266-1381-7.