Termíny

-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Respekt

Respekt 2008/2 (leden 2008)

Babička on-line

strana 60 - 61 (Trendy), úryvek

Martina Křížková

Narodili se během druhé světové války nebo trochu dřív. Utkali se s televizí, magnetofonem i mikrovlnnou troubou. Teď je čeká další výzva. Čeští senioři si kupují počítač a míří na síť. Surfují, chatují, blogují. Internet jich používá přes sto tisíc.
Počítačová učebna na Vysoké škole ekonomické v Praze hlukem směle konkuruje vedlejší chodbě plné studentů. Jsou tu ovšem výhradně lidé kolem sedmdesátky. Právě jim skončila hodina počítačové grafiky a začíná hodina digitální fotografie. Nově příchozí si sedají k plochým monitorům, přihlašují se do školního systému, sdělují si novinky i přehledem operují pojmy jako software, stáhnout nebo chatovat. Jsou to čeští „stříbrní surfaři“, v originále „silver surfers“, jak si angličtina pojmenovala lidi, kteří sice mají stříbrné vlasy, ale také stále lepší počítačové dovednosti.
V Česku si je zlepšují například právě na Univerzitě třetího věku, o všechny informatické předměty je tu velký zájem. „Na počítače je vždycky nával,“ potvrzuje bývalý lékárník František Výborný. Vysoký osmasedmdesátiletý muž se stále pevným krokem na škole studuje již třetí rok. Letos si vybral základy tvorby webových stránek, služby internetu pro pokročilé a počítačovou grafiku. „Cítil jsem se trochu zakomplexovaný vzhledem ke své počítačové negramotnosti,“ vysvětluje, co ho přimělo kopit si počítač a přihlásit se ke studiu. „Chtěl jsem také komunikovat lépe s dětmi a vnoučaty, syn žije v Německu,“ doplňuje. S vnučkou si teď běžně skypují. „Je to mnohem lepší než přes ICQ,“ říká rozhodně.
Počítač a přístup na internet by mohly být pro starého člověk zdrojem informací, zábavou, obranou proti izolaci. Využít to u nás dokáže asi sto třicet tisíc seniorů. Zbylých milion čtyři sta tisíc lidí nad šedesát let, kteří v Česku žijí, počítač mezi svoje pomocníky zatím nezahrnulo.
Surfujících důchodců ovšem přibývá, pomalu, ale setrvale. Mezi uživateli internetu jich na konci roku 2006 byla tři procenta, jak ukazuje výzkum NetMonitor. Za poslední dva roky je to nárůst asi o půl procenta.