Termíny

18.9.2017 07:30 - 15.12.2017 19:30 - Výuka

3.1.2018 08:00 - 26.1.2018 20:00 - Registrace

3.1.2018 08:00 - 26.1.2018 20:00 - Přihlášky ke studiu

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
U089 Linux místo Windows

Související stránky

Vyučující

Ing. Michal Dočekal, výpočetní centrum (e-mail: docm01@vse.cz)

Obsah

Linux je operační systém, který představuje alternativu k nejrozšířenějším Windows. Na rozdíl od Windows je však volně šiřitelný a zdarma, včetně veškerého aplikačního vybavení. Cílem předmětu je seznámit účastníky kurzu s Linuxem, jeho výhodami a nevýhodami, ukázat jim, jak jej mohou nezávazně vyzkoušet, popřípadě nainstalovat, a to bez nutnosti vymazat Windows, a samozřejmě začít používat. Výuka probíhá formou kombinace teorie a následných praktických ukázek a cvičení. Od účastníků kurzu se předpokládá pouze znalost základů práce s počítačem a operačním systémem Windows.

Výsledky učení

Cílem kurzu je naučit frekventanty efektivně používat tablety a chytré telefony s operačním systémem Android. V každé významné aplikační oblasti se posluchači seznámí a nejrozšířenějšími a uživatelsky nejúspěšnějšími převážně volně šiřitelnými aplikacemi.

Osnova

  1. Úvod, charakteristika Linuxu, linuxové distribuce. Výhody a nevýhody Linuxu.
  2. Možnosti nezávazného a bezpečného vyzkoušení Linuxu bez nutnosti jeho instalace.
  3. Instalace zvolené linuxové distribuce, linuxové instalátory a instalace Linuxu jako druhého operačního systému - „vedle“ Windows.
  4. Grafická prostředí v Linuxu. Unity, KDE, Xfce, LXDE. Výhody a nevýhody jednotlivých prostředí. Praktické ukázky.
  5. Správa softwaru a hardwaru v prostředí Linuxu. Instalace softwaru prostřednictvím správce balíčků. Proprietární ovladače, jejich využití a jejich nevýhody.
  6. Aplikační vybavení Linuxu. Programy pro správu souborů, kancelářské balíky, přehrávání multimédií, možnosti úpravy fotografií, atd.
  7. Bezpečnost Linuxu. Co je nutné k optimálnímu zabezpečení PC s Linuxem.
  8. Provoz Windowsových aplikací v Linuxu pomocí Wine. Alternativní řešení pomocí virtualizace.