U050 Jak vyzrát na počítač 1

Vyučující

Ing. Jiří Sedláček (e-mail: sedlacek@vse.cz)

Zaměření

Kurz je zaměřen zejména na osvojení základních dovedností pro každodenní práci na počítači. Nejsou potřebné žádné předchozí znalosti. Práce v kurzu je založena na individuálním přístupu ke studentům a jejich problémům při práci s počítačem. Níže uvedená osnova je vždy přizpůsobena konkrétním studentům v daném semestru.

Studenti se v kurzu naučí ovládat prostředí Windows, využívat internet pro vyhledávání širokého spektra informací (jízdní řády, počasí, turistické informace, obrázky, fotografie, práce s mapou, další užitečné weby, obecné vyhledávače a další) a komunikovat se svými blízkými i celým světem e-mailem. Další součástí kurzu je úvod do práce s kancelářským programem Word. Na kurz U050 navazuje kurz U051.

Výsledky učení

Po úspěšném absolvování kurzu budou studenti využívat počítač pro vyhledávání různorodých informací, tvorbu vlastních jednodušších dokumentů a také pro zábavu a své koníčky.

Obsah předmětu

  1. Seznámení se s PC a jeho ovládání. Zapnutí PC, přihlášení a odhlášení. Práce s klávesnicí (různé typy kláves, základní klávesové zkratky) a myší (různé využití levého a pravého tlačítka, kolečko). Základy práce s okny: minimalizace, maximalizace, obnovení velikosti, přesouvání, přepínání mezi okny (a aplikacemi). Základy práce s menu a dialogovými boxy. Nastavení vlastností myši (prodloužení intervalu, citlivost myši).
  2. Seznámení s Internetem a první užitečné weby. Základy ovládání WWW prohlížeče: adresní řádek, odkazy (otevření ve stejném nebo novém panelu). Domény a zjednodušená struktura URL (internetové adresy). Vyhledávání PSČ, pošty a její otevírací doby. Různé kalendáře, svátky (např. kdy budou velikonoce), zajímavé informace o příjmeních, východy a západy Slunce…
  3. Kam na výlet: základní weby, obecně zaměřené weby, tematicky zaměřené weby (jeskyně, chráněná území, naučné stezky atd.), regionálně zaměřené weby: úvodní přehled, následně praktické využití vybraných webů.
  4. Informace o počasí: Český hydrometeorologický ústav, bouřkový a bleskový radar, meteorologické webové kamery, další weby o počasí. Vyhledávání jízdních řádů: vlaky, autobusy, MHD.
  5. Mapy: základní práce s mapou (volba druhu mapy, změna měřítka), vyhledávání, plánování trasy (pro auto, pro pěší).
  6. Filmy a filmové lokace: CSFD.cz, FDB.cz (příp. IMDB). Filmová místa (kde se natáčely oblíbené filmy).
  7. On-line slovníky a překladač Google: základy použití. Hledání telefonních čísel, která potřebuji. A naopak: nechtěná telefonní čísla (kdo mi volal, mám to zvednout, příp. volat zpět?)
  8. Wikipedie: základy použití. Vybrané další zdroje (informace o obcích, vyhledávání volně použitelných fotografií).
  9. Obecné vyhledávače: Google a Seznam. Základní zásady efektivního vyhledávání: volba klíčových slov, způsob zadání dotazu. Specializované vyhledávače: hledání firem, zboží (srovnávače cen).
  10. E-mailová komunikace. Webové rozhraní e-mailu (jen zmínka o specializovaných programech pro e-mail). Vytvoření a odeslání nového e-mailu včetně základních zásad jeho úpravy. Odpověď na došlý e-mail. Vybrané další základní operace. Posílání příloh e-mailem a jejich omezení (zejména velikost).
  11. Co je spam a jak ho rozpoznat: základní informace. Bezpečnost a ochrana soukromí na Internetu: základní zásady. Jak rozpoznat podezřelé nabídky a podvody: praktické ukázky. Volba bezpečného, a přitom zapamatovatelného hesla.
  12. Základní úpravy dokumentů (1). Hlavní odlišnosti uživatelského rozhraní aplikací MS Office/MS Word (pás karet, další prvky). Napsaní a editace tzv. hladkého textu (odstavce). Základní použití stylů (hlavně styly Normální, Nadpis1, Nadpis2, Nadpis3) a jejich jednodušší úpravy.
  13. Základní úpravy dokumentů (2). Automatické vytvoření obsahu (na základě použití stylů Nadpis1 až Nadpis3). Důležité zásady úpravy textu a jejich provedení. Vytvoření a úpravy jednoduché tabulky (příp. též vložení obrázku). Poslání dokumentu nebo jiného souboru e-mailem (příloha).